Guldmedalj till oss i Bästa Ledarskap

Igår korades vinnaren i “Bästa Ledarskap” i Brilliant Awards och vi fick en ärofylld guldmedalj. Det känns stort att få ta med sig guldmedaljen hem till vår del av Skåne.

Bild på glada ledare

”Detta känns riktigt stort och ger oss ett jättefint kvitto på vårt hårda arbete med ledarskapet, kopplat till vår ambition att växa. Vi vinner priset av flera skäl. Grunden är att vi har rätt ledare på rätt plats, men också hur vi aktivt arbetat med ledarskapsfrågorna under en längre tid. Vi träffas ofta, pratar ihop oss kring våra utmaningar och hur vi ska ta oss an dem”, säger Niklas Larsson, vd för LF Göinge-Kristianstad.

Brilliant Future har under 2024 samlat in cirka 250 000 svar från olika medarbetarundersökningar. Utmärkelsen bottnar således i de egna medarbetarnas åsikter.

”Det är faktiskt människorna vi leder som ska bedöma om vi är bra ledare eller inte. Så det här smäller betydligt högre än om någon extern jury skulle bedöma oss. Tidigare har vi haft både toppar och en del dalar när det gäller hur våra medarbetare upplever ledarskapet. Men när medarbetarna trivs gynnar det också våra kunder. Vi har höjt både kundnöjdheten och prestationen i affären under 2024”, säger Niklas Larsson.

Ett enormt tack till våra fantastiska medarbetare och ledare. Det är ert engagemang, samarbete och driv som gör att vi kammar hem guldmedaljen. Vi är så stolta över vad vi har åstadkommit tillsammans! 

På vår Karriärsida kan ni läsa mer om hur det är att jobba hos oss 

Se alla nyheter