Organisation och ledning

Här kan du läsa om vår organisation och se vilka som sitter i styrelsen och vår företagsledning.

Styrelse

Styrelsen är framröstad genom ett förslag från valberedningen.

  Karin Starrin 

  Ordförande
  0346-440 53
  070-523 20 30
  karin@kstarrin.se

  Mikael Elström 

  Vice Ordförande
  0430-71176 
  070-239 07 76 
  m.elstrom@telia.com

  Jörgen Rydhmer

  Styrelseledamot  
  073-968 34 89
  j.rydhmer@hotmail.com

  Jan-Olof Arnäs

  Styrelseledamot
  0300-54 07 83
  076-763 50 10
  jan-olof@arnas.se

  Kristin Oretorp

  Styrelseledamot
  070-826 96 92
 kristin@oretorp.se

  Karin Åkesson

  Styrelseledamot
  0345-198 84
  0708-28 78 17
  karin.fangsjo@gmail.com

  Johan Hörberg

  Styrelseledamot
  035-332 23 
  070-620 66 53
  jh@hallandia.com

  Henrik Tingstorp

  Styrelseledamot
  070 -713 12 15
  henrik@simplicity.se

  Christian Bille

  Vd
  035-15 10 37
  christian.bille@LFhalland.se

  Linda Pettersson

  Personalrepresentant i styrelse
  035-15 26 84
  linda.pettersson@LFhalland.se

  Jörgen Träff

  Personalrepresentant i styrelse
  0340-66 68 27
  jorgen.traff@LFhalland.se

 

Här kan du läsa mer om arbetsordningen för Länsförsäkringar Hallands styrelse

Företagsledning

Företagsledningen arbetar med att styra så att Länsförsäkringar Halland blir så bra som möjligt - för din skull.

  Christian Bille

  Vd
  035-15 10 37
  christian.bille@LFhalland.se

Ann-Sofie Peterson

Kommunikationschef
035-15 23 50
ann-sofie.peterson@LFhalland.se

  Angelica Holmgren

  Chef Affärsområde Försäkring
  035-15 04 07
  angelica.holmgren@LFhalland.se

 

  Carl Sande

  Bankchef
  035-15 10 68
  carl.sande@LFhalland.se

 

  Camilla Evertsson

  Ekonomi-/Finanschef
  035-15 23 57
  camilla.evertsson@LFhalland.se

 

  Lena Johansson

  Skadechef
  035-15 10 22
  lena.johansson@LFhalland.se

  Stina Lindahl

  HR chef
  035-15 10 08
  stina.lindahl@LFhalland.se

 

Länsförsäkringar Halland
Organisationsnummer 549202-0028
Box 518
301 80 Halmstad
E-post: info@lfhalland.se