Uppsala län särskilt sårbart för tullar från USA

Om USA:s hot om att införa nya handelstullar mot EU infrias riskerar de att få betydande konsekvenser för näringslivet i Uppsala län specifikt, med tanke på länets höga exportandel till USA. En ny analys från Länsförsäkringar visar att länet är ett av Sveriges mest sårbara, särskilt med tanke på att 30 procent av länets export går till USA, vilket är den högsta andelen bland Sveriges län.

Alexandra Stråberg 2023

– Uppsalas betydande export till USA, framför allt inom läkemedelssektorn, innebär att införandet av höga tullar kan minska efterfrågan kraftigt, vilket riskerar att påverka både sysselsättning och investeringar i regionen, säger Alexandra Stråberg, chefekonom på Länsförsäkringar.


Läkemedelsindustrin är en av Uppsalas viktigaste exportsektorer och utgör en stor del av länets exportvärde. Branschen är känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.


– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, säger Alexandra Stråberg. 


Trots den tydliga sårbarheten menar Alexandra Stråberg att läkemedelsindustrins höga grad av specialisering och patentskydd delvis kan mildra de negativa effekterna.


– Uppsalas läkemedelssektor är definitivt sårbar och kan drabbas hårt vid införandet av höga tullar. Dock är industrins långsiktiga kontrakt och patentskydd viktiga faktorer som kan ge ett visst skydd på kort sikt. Avgörande blir företagens förmåga att hantera och anpassa sig till förändringar på den globala marknaden, avslutar Stråberg.

 

Län

Andel av läns export till USA

Andel av svensk export till USA

Uppsala län

29 procent

8 procent

Västra Götalands län

16 procent

35 procent

Södermanlands län

12 procent

4 procent

Västernorrlands län

15 procent

3 procent

Stockholms län

6 procent

17 procent

Andel av läns export till USA = Hur stor andel av respektive läns totala export som går till USA

Andel av svensk export till USA = Hur stor andel av Sveriges totala export till USA som kommer från resp. län.

 

 

Om analysen

Siffror över respektive läns export till USA bygger på SCB:s statistik utrikeshandel med varor och avser utveckling under helåret 2024. Statistiken har bearbetats av Länsförsäkringar för att få fram hur stor andel av respektive läns export som riktas till USA, vilket används som mått på sårbarhet.

 

Länk till Länsförsäkringars pressrum: https://www.lansforsakringar.se/privat/om-oss/press-media/

 

För ytterligare information kontakta:

Länsförsäkringars pressjour, telefon 08 – 588 418 50, press@lansforsakringar.se

 

 

Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.

Se alla pressmeddelanden